0(532) 517 14 84 BİZE ULAŞIN
Çalışma Saatlerimiz:
Pazartesi - Cumartesi
08:00 - 18:00
Adres:
3. San Sitesi 77. Sokak No:3, 20175 Merkezefendi/Denizli
Telefon : 0(532) 517 14 84
Gsm : 0(258) 268 24 34

Defransiyel Nedir? Diferansiyel Nedir?

Halk arasında "defransiyel veya difransiyel" olarak tabir edilen kelimenin doğru yazılış ve okunuşu DİFERANSİYELdir.


Diferansiyel nedir, ne işe yarar?

Türk Dil Kurumunda yer alan ifadeye göre; difrenasiyel, dönemeçlerde otomobilin iki arka tekerleğinin ayrı hızla dönmesini sağlayan bir dişli aygıttır.

Şanzıman kadar meşhur olmamasının sebebi, bazen vites kutusuna, bazense dingile entegre edilmiş olmasıdır. Oysa arabaların yol üzerinde kararlı hareket etmesinde önemli pay sahibi olan, önemli bir diğer kutu da diferansiyeldir. Dört tekerlekli arabalarda bir ile üç arasında değişen sayılarda ve değişik dişli kurgularıyla karşımıza çıkmaktadır. 

Difransiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda stabilite sağlar. Otomobil virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. İşte bu yayı çizerken dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden yani daha fazla mesafe katedeceğinden içtekilerden daha hızlı dönmelidir. Aşağıdaki şekilde de göreceğiniz bu durumu sağlayan diferansiyeldir. Difransiyel her iki tekerleğin arasında yer alır ve yarım bir dişli şaft ile tekerlere bağlanır. Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her çift teker için ayrı ayrı iki tane difransiyelleri vardır.


Diferansiyelin Kısımları

1- Diferansiyel Yağı

Diferansiyelde yağlama en önemli gerekliliklerden birisidir. Yağlama için mutlaka özel diferansiyel yağları kullanılmalıdır. Yağ yuvarlak dişli tarafından mekanizma içerisinde dolaştırılır. Diferansiyel kovanının altında yağı boşaltmak için üstünde ise yağ eklenmesi için birer tapa bulunur.

2- Şaft

Şanzımanı diferansiyele bağlayan elemandır. Yolların engebeli yapısında şanzıman düz konumunu her zaman koruyabilsin diye, şaft esnek bir yapıdadır. Sürüş açısı değiştiğinde universal mafsallar şaftın esnek olmasını sağlar. Ağır olmamaları için şaftlar içi boş boru şeklindedirler. Sarsılmayı engellemek için düzgün ve balansı alınmış olmalıdırlar. Genelde motorun dönme hızıyla döndüklerinden hafif bükülmüş yada balanslı olurlarsa otomobilde ciddi hasarlara neden olabilirler.

3- Universal Mafsallar

Şaftı şanzımana ve diferansiyele bağlayan parçaya verilen isimdir. Bir şaftın her iki ucunda birer tane bulunmak zorundadır. Eğer şaft iki parçadan oluşuyorsa üç tane universal mafsal gerekir. Mafsallar yolun yüzeyindeki değişiklikleri hissettirmeyecek ölçüde esnek olmalıdır. Şaft dışında daha küçük mafsallar direksiyon sistemlerinde kullanılır. İki tip universal mafsal vardır, en yaygın kullanılanı haç şeklinde olanıdır.

4- Sabit Hız (CV) Mafsallar

Önden çekişli araçlar sadece aşağı ve yukarı çalışan ve direksiyon kabiliyeti olan mafsallar isterler. Dönüş açıları standart mafsala göre daha değişik bir tasarım gerektirir. CV mafsallar torku büyük açılarda daha etkili biçimde aktarabilirler. Kuvveti çok yumuşak biçimde iletirler.

Dört ana parçadan oluşurlar; 

1. Dış kısım; içinde oluklar açılmıştır.

2. Bilyalar; genelde yuvanın içinde bulunur.

3. İç top; bilyaların çalışabilmesi için dış yüzeyinde oluklar bulunur.

4. Kauçuk Körük; parçaları kir ve nemden korumak için muhafaza elemanı olarak kullanılır.